Новости

Видео конференција чланица EAC – и земље ЕУ кубуре са технички неисправним возилима

БРИСЕЛ, БЕЧ, БАЊА ЛУКА – Проблем техничке исправности моторних возила и даље је присутан у земљама Европске уније (ЕУ), због чега се од Европског парламента очекује усвајање нове регулативе која би требало да додатно пооштри контролу техничке исправности прије саме регистрације возила.

Ово је у уторак (23. март 2021.) закључено на видео конференцији чланица међународне аутомобилистичке асоцијације European Automobile Clubs (EAC) са сједиштем у белгијском главном граду Бриселу.

Ову асоцијацију чине чине шест ауто-мото и туринг клубова из Њемачке, Аустрије, Словачке и Републике Српске (БиХ) – „ACV Automobil – Club Verkehr“, „KS Kraftfahrer – Schutz“, „ARCD Auto-und Reiseclub Deutschland“, „ARBÖ Auto-, Motor- und Radfahrerbund Österreichs“, „AKSR – Autoklub Slovenskej Republiky“ и Ауто-мото савез Републике Српске (АМС РС).

           Нарочиту забринутост по овом питању изразили су директори и генерални секретари ауто клубова из Њемачке, који су навели да је учестала појава преправки на моторним возилима, како би се „замазали очи“ контролним институцијама и практично технички неисправни прошли технички преглед пред регистрацију.

На видео конференцији се говорило и о амбициозној стратегији Европске комисије за одрживу и паметну стратегију мобилности, према којој би се у наредне четири године требало имплементирати 82 иницијативе из десет области транспортног система ЕУ.

То је дио плана ЕУ да до 2050. године сва нова путничка возила, комбији, аутобуси и камиони имају нулту стопу издувних гасова. Очекује се да се превоз терета путем жељезнице повећа за два пута, а екстра брзи транспорт за три пута.

До тада би мулти мод мрежа транспорта „Trans-European Transport Network TEN-T“ била у потпуности оперативна и обезбиједила би максималне брзине транспорта и комуникације.

           По питању друмског транспорта, учесници конференције су упознати са информацијом да су у току припреме за увођење још стриктнијих мјера с циљем смањења издувних гасова у оквиру стандарда „Еуро 7“.

Ове мјере произилазе из Директиве за промоцију алтернативних горива и инфраструктуре ЕУ, које би требало да прати убрзана изградња станица за електрично напајање возила и пуњење возила хидрогеном. Планом је предвиђено да возила за превоз терета буду увезана у такозване урбане флоте.

С друге стране, удружење европских произвођача аутомобила (ACEA) упозорава да је циљ да 30 милиона аутомобила са нултом стопом издувних гасова до 2030. године буде присутно на путевима ЕУ далеко од садашње реалности и није усклађен са плановима изградње ефикасне мреже напајања аутомобила алтернативним горивима.

Према новој студији индустријске групације „Eurelectric and Ernst and Young“, електрификацијом јавних и приватних превозничких флота смањила би се за пола загађеност ваздуха коју проузокују возила за превоз терета. Друмски транспорт одговоран је за скоро једну четвртину укупне емисије штетних гасова у Европи.

Ако би се сваке године за десет одсто смањила емисија штетних гасова насталих у друмском транспорту, Европа има веома добре шансе да испуни циљеве до 2030. године, односно да до 2050. године смањи емисију штетних гасова за 90 одсто.

Ауто-мото савез Републике Српске