Новости

Пет мјесеци, 82 000 прекорачења: На Тргу Крајине у Бањој Луци озваничен почетак превентивне кампање „Лако је брзину смањити“ (ФОТО)

БАЊА ЛУКА  – Превентивна кампања „Лако је брзину смањити“ почела је данас, 10. јуна 2025. године, на Тргу Крајине у Бањој Луци активностима за најмлађе, те дијељењем промотивних материјала и трајаће до 31. августа 2025. године с циљем повећања нивоа безбједности саобраћаја у Републици Српској.

Кампању спроводе Министарство саобраћаја и веза РС, Министарство унутрашњих послова РС, Агенција за безбједност саобраћаја РС и Ауто-мото савез Републике Српске, те јединице локалне самоуправе, Радио-телевизија Републике Српске, као медијски партнер, и партнери друштвено одговорне компаније „Ауто Миловановић“ и „ЦИАК ауто“.

Начелник Јединице полиције за безбједност саобраћаја Управе полиције МУП-а Српске Бојан Шкорић рекао је новинарима да је брзина један од основних фактора ризика у саобраћају и најчешћих грешака које доводе до незгода.

Шкорић је навео да је МУП током прошле године издао око 365.000 прекршајних налога, од којих 165.000 због прекорачење брзине, односно око 50 одсто прекшаја односи се на брзину.

Он је додао да је за пет мјесеци ове године евидентирано 82.000 прекршаја због прекорачења брзине.

Шкорић је указао да се константно унапређује систем постављањем нових радара набавком нове опреме, те нагласио да су превентивне кампање најбољи пут да се покуша утицати на свијест људи.

Замјеник директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић рекао је да циљ кампање да се скрене пажња на опасности које са собом носи непоштовање брзине.

„Свако прекорачење брзине носи ризик јер имате мање времена да реагујете на уочену опасност“, рекао је Радовић и додао да су при мањим брзинама мање и посљедице.

Он је навео да у љетном периоду возачи брже возе, а вожња ноћу је чешћа, те поручио возачима се придржавају ограничења брзине и на тај начин учине више за себе и остале учеснике у саобраћају.

Јелица Лубура из АМС-а Српске рекла је да АМС РС и ове године са својих 47 ауто-мото друштава учествује у реализовању преветивне активности до краја августа.

Циљ нам је да се смањи проценат возача који учествују у саобраћају и возе неприлагођеном брзином, због којих се догађају саобраћјне незгоде. Веће брзине кретања возила доводе до већих ударних брзина, а самим тим и до тежих повреда“, навела је Лубура.

Она је рекла да је сваки трећи возач који је санкционисан због прекорачене брзине био и учесник саобраћајне незгоде.

„Приликом удара пјешака са брзином од 30 километара на час 10 одсто пјешака ће смртно страдати, ако је та брзина 50 километара на час смртно страда 60 одсто пјешака. Када је брзина 60 километара на час 80 одсто пјешака ће смртно страдати, док при брзини од 80 километара на час вјероватноћа је да ниједан пјешак неће преживјети такав удар у случају саобраћајне незгоде“, напоменула је Лубура.

Шеф Одсјека за саобраћај Градске управе Бањалука Славенко Тадић рекао је да Градска управа и ове, као и претходних година, подржава кампању, истичући да с циљем повећања безбједности предузима разне мјере за смањење брзине, те регулисања саобраћаја измјенама режима одвијања саобраћај.

Он је навео да Градска управа ове године ради на повећању бициклистичких стаза, наводећи да је у току израда пројекта да се продужи бициклистичка стаза у Улици др Младена Стојановића до раскрснице са Улицом Триве Амелице.

(Срна)

Ауто-мото савез Републике Српске