AMS RS NEWS

Преносимо: Регистрација трактора и безбједност – шта морате знати, опасан је и паркиран?

Први звуци трактора најавили су почетак прољећне сезоне пољопривредних радова на отвореном. Њихов број је повећан у саобраћају, па су све учесталији и позиви на опрез како би се избјегле несреће, а техничка неисправност трактора један је од најчешћих узрока.

За сва моторна возила, па тако и тракторе и остале машине, обавезна је регистрација, односно осигурање.

Пољопривредник када први пут врши регистрацију трактора дужан је платити пуну цијену која укључује: технички преглед, полису, фонд за заштиту вода, ауто-мото клубу услугу, путарину, израду саобраћајне дозволе и таблице.

Наредне године, обавезан је поново урадити технички преглед и продужити полису осигурања ако излази на саобраћајницу, што је случај у већини који до њива долазе путем. Само они који не излазе на саобраћајницу не морају ништа продужавати након прве регистрације.

Потребна документација

Сва потребна документација за регистрацију возила, надлежни органи, временско трајање регистрације, одјава возила, те обавезе власника возила, трактора, радних машина, као и надлежних институција су регулисани – Правилником о регистрацији возила БиХ.

„За тракторе, радне машине и мотокултиваторе, као и возила на моторни погон чија запремина мотора не прелази 50 цм³, важење регистрације није временски ограничено, уз обавезу посједовања стикера наљепнице и полисе о осигурању возила које не смију бити старије од годину дана“, наведено је у правилнику.

Трактори, радне машине, радна возила и мотокултиватори, означавају се једном таблицом бијеле боје оивичене зеленом линијом, с регистарском ознаком моторног возила која се састоји од једног слова и два броја, линије, једног слова, линије и три броја зелене боје, дужине 340 мм, висине 200 мм и ширине 1 мм.

Друга таблица је дужине 520 мм, висине 110 мм и ширине 1 мм с плавим пољем у лијевом дијелу таблице које садржи међународну ознаку Босне и Херцеговине.

Како појашњава Алем Кошо, продајни савјетник у Триглав осигурању, ако је возило ново једном се региструје, добија зелене табле и за њега се годишње купује полица осигурања.

„За регистрацију таквог возила потребне су ино и царинске фактуре, одјава возила из земље у којој је произведено те ИД бројеви рјешења фирми које су возило посједовала у продаји у БиХ, исто тако ИД рјешење о пољопривредној задрузи“, наводи Кошо.

Додаје да је, уколико фирма први пут купује трактор, потребно имати и рјешење овјерено у опћини или код нотара те извод из банке да је ликвидан за регистрацију. Ако физичко лице региструје трактор, потребни су основни идентификацијски подаци: име и презиме, јединствени матични број (ЈМБГ) и адреса пребивалишта.

Код куповине половних возила, када је возило одјављено, врши се поновљена регистрација.

Од документације је потребна саобраћајна дозвола, потврда о власништву возила, такозвана власничка књижица и купопродајни уговор.

Фиксна цијена регистрације не постоји, јер она зависи о техничким карактеристикама трактора, кубикаже и осталих параметара те врсти поступка који се обавља.

Освјетлај образ, домаћине

Трактором и радним машинама могу управљати особе старије од 16 година уз потврду о познавању саобраћајних прописа (ПСП). Казне за управљање возилом без возачке дозволе крећу се од 400 КМ до 1.000 КМ.

Инжењер саобраћаја, Предраг Ликокур, самостални виши стручни сарадник за техничке услуге и превентиве у Ауто-мото савезу Републике Српске (АМС РС) истиче да и поред тога што возачи трактора нису доминантна група у саобраћају, незгоде у којима учествују углавном имају за резултат тешке посљедице.

Смањење броја погинулих и повријеђених тракториста, те других учесника у незгодама с тракторима, циљ је предавања које организира АМС РС под паролом: „Освјетлај образ, домаћине!Означи трактор жутим ротационим свјетлом.“

Према подацима МУП-а РС у 2020. години је услијед несрећа погинуло пет тракториста, теже су повријеђена три, а 20 лакше. Најчешћи узроци су нестручно руковање, техничка неисправност трактора, непоштовање саобраћајних прописа и алкохол.

„У највећем броју саобраћајних незгода, возачи трактора су једини учесници тј. страдају својом грешком. До тога доводи нестручно руковање – вожња неадекватном техником или брзином на нагибима или бочним косинама уз појаву превртања, неправилна вожња односно непоштовање првенства пролаза те техничка неисправнност трактора – кочнице, свјетлосно сигнални уређаји“, наводи Ликокур.

Чашица више

Анализе показују да се саобраћајне незгоде у којима учествују трактори догађају у сезони пољопривредних радова – прољетних (март и април) и јесењих (септембар и октобар).

„Сматра се да је ‘чашица’ неопходан састојак рада у пољопривреди. Вожња након конзумирања алкохола постаје нормално понашање. Овакво понашање произвело је велики број саобраћајних незгода с најтежим посљедицама“, упозорава овај инжењер саобраћаја.

За безбједно управљање возилом, наводи, како се трактористи морају побринути да су возачка огледала чиста и подешена, заштитна стакла чиста, свјетлосно-сигнални уређаји исправни, да терет на приколици не заклања поглед уназад, а свјетлосно сигнални уређаји на приколици исправни и очишћени од прљавштине.

Код вожње ноћу провјерите исправност свјетлосно сигналних уређаја на трактору и приколици. Велики број незгода с учешћем трактора догађа се изван главних саобраћајница – локални путеви, шумски путеви, ливаде.

Вожња може бити веома опасна ако се не познају возне и оперативне карактеристике трактора. Посебну пажњу треба обратити на бочним нагибима и узбрдици, ситуација се погоршава када трактор вуче приколицу. За заштиту на тракторима без кабине најбољи је заштитни рам.

Возио трактор у рикверц па прегазио жену

„Возач трактора може остати неповријеђен у 70 % случајева код превртања трактора уколико: припрему степена пријеноса обави на вријеме, одабере адекватан степен пријеноса или како уз брдо, тако низ брдо, не мијења степен пријеноса у току кретања низ или уз нагиб. Никад на путу низ нагиб не треба користити ‘неутралан’ положај ручице мјењача“, истиче Ликокур.

Опасан је и паркиран

И одијевање може бити значајан фактор безбједности. Одјећа уз тијело и добро закопчана је обавезна. Чувајте се шалова, лепршаве одјеће, дуге косе. Трактор паркиран чак и у дворишту без надзора возача, ако мотор није искључен, представља опасност. Није ријеткост да у такво возило ускоче дјеца или друге особе које не знају или нису овлаштене управљати трактором и дође до несреће.

Обавезна је дневна и периодична контрола исправности трактора. Седмична подразумијева провјеру:

  • Стања мјерних инструмената
  • Стања пречистача ваздуха
  • Ниво уља у мотору
  • Ниво расхладне течности у хладњаку
  • Ниво електролита у акумулатору
  • Подмазати све уређаје и склопове

Незгоде у раду с тракторима и пољопривредним машинама настају и даље због недостатка сталне обуке, стручних курсева за правилно кориштење и одржавање ових машина. Постоје и знатни пропусти у познавању, примјени и поштовању саобраћајних прописа.

(Извор: agroklub.ba, Селма Мујић)

Ауто-мото савез Републике Српске