AMS RS NEWS

Усликајте небезбједна мјеста за кретање пјешака и учествујте у наградној игри АМС РС

БАЊА ЛУКА – Ауто-мото савез Републике Српске (АМС РС) позива све учеснике у саобраћају да до краја трајања републичке превентивне кампање „Буди видљив – не буди фигура“ усликају небезбједна мјеста за кретање пјешака у Републици Српској и фотографије пошаљу у инбокс на Facebook или Instagram страници АМС РС – www.facebook.com/amsrepublikesrpske или www.instagram.com/amsrepublikesrpske.

Кампања ће трајати до 28. фебруара и заједнички је спроводе Министарство саобраћаја и веза РС, Министарство унутрашњих послова (МУП) РС, Агенција за безбједност саобраћаја РС и АМС РС са 48 ауто-мото друштава.

Сви заинтересовани грађани могу усликати паркирана возила, контејнере и друге препреке на тротоарима; оштећења на тротоарима (рупе и слично); дионице путева без тротоара које су ризичне за кретање пјешака (мјеста гдје не постоје травнате или земљане површине поред коловоза за безбједно кретање пјешака, мјеста гдје израсло грање или жбуње омета безбједно кретање пјешака)…

           Све добијене фотографије учествују у наградној игри, а десет учесника, који ће бити одабрани методом случајног одабира, биће награђени чланством АМС РС. Поред фотографија, потребно је написати име и презиме, као и контакт телефон.

АМС РС подсјећа пјешаке на одредбе Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, које се односе на безбједно кретање пјешака:

Члан 105.

(1) Пјешак не смије, у правилу, да се креће и задржава на коловозу.

(2) Ако се пјешак креће коловозом, он мора да се креће што ближе ивици коловоза, и то веома пажљиво и на начин којим не омета или не спречава саобраћај возила.

Члан 106.

(1) На путу који има тротоар или другу површину одређену за кретање пјешака, односно површину поред коловоза погодну за кретање пјешака, пјешак је дужан да се креће по тим површинама.

(2) На путу на којем не постоји тротоар или друга површина одређена за кретање пјешака, односно погодна за кретање пјешака, а коју пјешаци не могу да користе из било ког разлога, пјешаци могу да се крећу коловозом.

(3) На коловозу пута забрањено је играње, вожња дјечијим бициклом, ромобилом, котураљкама и слично, као и санкање, скијање и друго, осим ако је то посебно дозвољено.

Члан 107.

(1) Кад се пјешак креће коловозом на јавном путу ван насеља, дужан је кретати се уз лијеву ивицу коловоза у смјеру кретања, а ноћу и дању у условима смањене видљивости мора бити освијетљен или означен свјетлоодбојним прслуком, као и кретање у групи изводити крећући се један иза другог.

(2) Изузетно од одредбе става (1) овог члана, пјешак може да се креће уз десну ивицу коловоза само кад је такво кретање за њега безбједније (непрегледна кривина, провалија, усјек, засјек, одрон и сл.).

(3) Пјешак који гура ручна колица, бицикл, лаки мотоцикл или мотоцикл, лица која се крећу помоћу покретних столица за немоћна лица, као и организована колона пјешака, морају да се крећу уз десну ивицу коловоза у смјеру кретања.

Члан 108.

(1) Пјешак је дужан да прелази преко коловоза и бициклистичке стазе пажљиво и најкраћим путем,након што се прије ступања на коловоз увјери да то може да учини на безбједан начин.

(2) За вријеме кретања коловозом пјешак не смије да користи мобилни телефон нити да има слушалице у оба уха.

(3) На путу која има обиљежене пјешачке прелазе или посебно изграђене прелазе, односно пролазе за пјешаке, при прелажењу пута пјешак је дужан да се креће тим прелазима, односно пролазима, ако они нису од њега удаљени више од 100 метара.

Члан 109.

(1) На обиљеженом пјешачком прелазу на којем је саобраћај пјешака регулисан свјетлосним саобраћајним знацима за пјешаке пјешак је дужан да поступа према тим знаковима.

(2) На обиљеженом пјешачком прелазу на којем саобраћај пјешака није регулисан посебним свјетлосним саобраћајним знацима за пјешаке, али је саобраћај возила регулисан свјетлосним саобраћајним знацима за возила или знацима које дају овлашћена лица, пјешаци могу да прелазе преко коловоза само док им је датим знаком дозвољен прелаз преко коловоза.

(3) На обиљеженом пјешачком прелазу на којем саобраћај није регулисан свјетлосним саобраћајним знаковима ни знацима које даје овлашћено лице, прије ступања на пјешачки прелаз, пјешак је дужан да обрати пажњу на удаљеност и брзину возила која му се приближавају.

Члан 110.

Пјешак који намјерава да пређе коловоз на мјесту на којем не постоји обиљежен пјешачки прелаз не смије да ступи на коловоз ако тиме омета саобраћај возила.

Закон о безбједности саобраћаја на путевима Републике Српске

Члан 52.

(1) По коловозу је забрањено кретање пјешака ако је под дејством алкохола илиопојних средстава.

(2) Сматраће се да је пјешак под дејством алкохола ако се анализом крви или крви и урина или другом методом мјерења количине алкохола у организму утврди да количина алкохола у крви износи више од 0,8 г/кг или ако је присуство алкохола у организму утврђено одговарајућим средствима или апаратима за мјерење алкохолизираности, што одговара количинама већим од 0,8 г/кг, или код којег се, без обзира на количину алкохола у крви, стручним прегледом утврди да показује знаке промијењеног понашања изазваног дејством алкохола.

(3) Пјешак из става 1. овог члана дужан је да се подвргне контроли присуства алкохола или опојних дрога у организму помоћу одговарајућих средстава и апарата, односно да приступи здравственом прегледу на који је упућен ради провјере присуства алкохола или опојних дрога у организму.

Члан 85.

Ноћу, као и приликом смањене видљивости током кретања по коловозу неосвијетљеног или слабо освијетљеног пута, дијете мора имати на видном мјесту обиљежје са ретрорефлективним карактеристикама.

Ауто-мото савез Републике Српске