AMS RS NEWS

Одржана интернет радионица о психичкој кризи и психолошкој подршци послије саобраћајне незгоде

БАЊА ЛУКА – Радионица о психичкој кризи као посљедици саобраћајних незгода и психолошкој подршци послије саобраћајних незгода одржана је у петак (19. март 2021.) за чланице удружења „Радосница“ из Бање Луке посредством „Тимс“ интерет апликације.

Радионицу су организовали удружење „Радосница“, Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске и Ауто-мото савез Републике Српске с циљем психолошке помоћи људима који су у саобраћајним незгодама имали различите психичке реакције као директну посљедицу тог трауматског искуства.

Предавања су одржале специјалиста психијатрије Јадранка Станковић и психолог – психотерапеут Милијана Нишкановић.

           Саобраћајне несреће се сврставају у догађаје који су трауматски. Трауматско искуство је изражајније што је саобраћајна несрећа тежа. Свјетска здравствена организација процјењује да у саобраћајним несрећама годишње смртно страда 1,35 милиона људи

Према подацима Међународног програма за процјену путева, сваког дана просјечно 56 особа постану квадриплегичари, 161 особи је ампутиран екстремитет, 932 особе имају тешке повреде мозга, 20.865 лица има неки прелом, а око102.835 особа, углавном младих смртно страда или има доживотне посљедице

Реакције послије саобраћајних незгода на учеснике истих су веома честе. Акутне реакције на стресни догађај су шок, мучнина, губитак апетита, повраћање, лупање срца, осјећај гушења, притисак у грудима, поремећаји спавања, главобоља, умор… психички шок и невјерица да се незгода догодила, осјећај преплављености проживљеним искуством.

          Чест је страх за живот, страх за здравље, страх од посљедица, а пристуни су осјећај кривице и самооптуживања бијес на онога ко је узроковао незгоду, бијес у односу на себе и стид због проживљеног.

Учесници саобраћајне незгоде доживљавају промјену у понашању – честе су реакције немогућност смирења и одмора, повећана употреба психо-активних супстанци, осјећај немира, потреба за бјегом, самоћом, осјећај иритираности у присуству других особа.

Сви учесници саобраћајних незгода имају право на здравствену заштиту у вези са менталном кризом као посљедицом, односно могу да траже преглед психијатра и психотерапијску интервенцију.

Такође имају право на одговарајућу накнаду од стране осигуравајућих кућа због посљедица које остављају саобраћајне незгода на ментално здравље учесника.

Ауто-мото савез Републике Српске