Novosti

Održana internet radionica o psihičkoj krizi i psihološkoj podršci poslije saobraćajne nezgode

BANJA LUKA – Radionica o psihičkoj krizi kao posljedici saobraćajnih nezgoda i psihološkoj podršci poslije saobraćajnih nezgoda održana je u petak (19. mart 2021.) za članice udruženja „Radosnica“ iz Banje Luke posredstvom „Tims“ interet aplikacije.

Radionicu su organizovali udruženje „Radosnica“, Agencija za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske i Auto-moto savez Republike Srpske s ciljem psihološke pomoći ljudima koji su u saobraćajnim nezgodama imali različite psihičke reakcije kao direktnu posljedicu tog traumatskog iskustva.

Predavanja su održale specijalista psihijatrije Jadranka Stanković i psiholog – psihoterapeut Milijana Niškanović.

           Saobraćajne nesreće se svrstavaju u događaje koji su traumatski. Traumatsko iskustvo je izražajnije što je saobraćajna nesreća teža. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da u saobraćajnim nesrećama godišnje smrtno strada 1,35 miliona ljudi

Prema podacima Međunarodnog programa za procjenu puteva, svakog dana prosječno 56 osoba postanu kvadriplegičari, 161 osobi je amputiran ekstremitet, 932 osobe imaju teške povrede mozga, 20.865 lica ima neki prelom, a oko102.835 osoba, uglavnom mladih smrtno strada ili ima doživotne posljedice

Reakcije poslije saobraćajnih nezgoda na učesnike istih su veoma česte. Akutne reakcije na stresni događaj su šok, mučnina, gubitak apetita, povraćanje, lupanje srca, osjećaj gušenja, pritisak u grudima, poremećaji spavanja, glavobolja, umor… psihički šok i nevjerica da se nezgoda dogodila, osjećaj preplavljenosti proživljenim iskustvom.

          Čest je strah za život, strah za zdravlje, strah od posljedica, a pristuni su osjećaj krivice i samooptuživanja bijes na onoga ko je uzrokovao nezgodu, bijes u odnosu na sebe i stid zbog proživljenog.

Učesnici saobraćajne nezgode doživljavaju promjenu u ponašanju – česte su reakcije nemogućnost smirenja i odmora, povećana upotreba psiho-aktivnih supstanci, osjećaj nemira, potreba za bjegom, samoćom, osjećaj iritiranosti u prisustvu drugih osoba.

Svi učesnici saobraćajnih nezgoda imaju pravo na zdravstvenu zaštitu u vezi sa mentalnom krizom kao posljedicom, odnosno mogu da traže pregled psihijatra i psihoterapijsku intervenciju.

Takođe imaju pravo na odgovarajuću naknadu od strane osiguravajućih kuća zbog posljedica koje ostavljaju saobraćajne nezgoda na mentalno zdravlje učesnika.

Auto-moto savez Republike Srpske