Novosti

Promocija nove kampanje „Lako je pojas vezati!“ u Istočnom Sarajevu, karavan AMS RS obilazi Srpsku

BANJA LUKA, ISTOČNO SARAJEVO – Nizom preventivnih aktivnosti i simulacijama djelovanja bezbjednosnog pojasa na tijelo putnika pri čeonom sudaru i prilikom prevrtanja vozila u utorak (11. maj 2021.) će se od 11 časova na Trgu Srbija u Istočnom Sarajevu obilježavati centralna manifestacija nove republičke preventivne kampanje „Lako je pojas vezati!“.

Kampanja će se sprovoditi do 11. juna ove godine i ima za cilj povećanje upotrebe bebjednosnih pojaseva tokom vožnje kod svih korisnika vozila.

Zajednički je realizuju Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske (RS), Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, Agencija za bezbjednost saobraćaja RS, Auto-moto savez RS sa 49 Auto-moto društava (AMD) i lokalne zajednice, uz medijsku podršku Radio-televizije RS.

           Poslije Istočnog Sarajeva, preventivni karavan AMS RS istog dana (11. maj) obići će Sokolac i Rogaticu, gdje će dijeliti saobraćajno-obrazovne materijale vozačima i biciklistima u okviru tekuće preventivne kampanje „Zvoni da te vide! Neka blista biciklista“.

Ova aktivnost ima za cilj da se vozačima motornih vozila skrene pažnja na bicikliste i njihovu ranjivost u saobraćaju, a biciklistima da se ukaže na opasnosti kojima su izloženi i obavezama koje moraju da ispune za vrijeme korišćenja bicikla.

Preventivni karavan AMS RS u srijedu (12. maj) će u Višegradu i Foči demonstrirati realnu simulaciju upotrebe bezbjednosnog pojasa pri čeonom sudaru vozila na specijalizovanom simulatoru i dijeliti saobraćajno-preventivne materijale za vozače i bicikliste.

Karavan će tokom dana posjetiti Gacko i Bileću, a u četvrtak (13. maj) ujutro u Trebinju demonstrira simulaciju upotrebe bezbjednosnog pojasa pri čeonom sudaru svim zainteresovanim građanima.

           AMS RS i AMD će u okviru ovogodišnje kampanje „Lako je pojas vezati!“ sprovesti i veliko istraživanje o upotrebi bezbjednosnih pojaseva kod korisnika vozila i njihovih stavova o upotrebi pojaseva tokom vožnje na putevima u Srpskoj.

Prema rezultatima prošlogodišnjeg istraživanja, upotreba bezbjednosnih pojaseva na prednjim sjedištima (ukupno kod vozača i suvozača) je nakon sprovedenih brojanja i preventivnih i represivnih aktivnosti iznosila 70 odsto.

Analizirajući podatke dobijene neposrednim opažanjem vozača na terenu (ukupno putevi u naselju, van naselja i autoput) uočeno je da bezbjednosni pojas koristi 69,47 odsto vozača u toku vožnje na putevima RS.

          Obradom rezultata sa prvog brojanja, u toku 2020. godine, na uzorku od 13.776 suvozača (13.519 odraslih i 257 djece), dobijeno je da 72 odsto koristi sigurnosni pojas, dok 28 odsto ne koristi sigurnosni pojas na mjestu suvozača na putevima Republike Srpske, ukupno na svim lokacijama opažanja, na putevima, u Republici Srpskoj.

Suvozači ženskog pola, kao i vozači ženskog pola imaju izgrađeniji stav o značaju upotrebe sigurnosnog pojasa tokom vožnje u odnosu na suvozače i vozače muškog pola.

Na osnovu rezultata dobijenih po lokacijama opažanja u toku 2020. godine, uočeno je da je procenat korišćenja sigurnosnog pojasa od strane suvozača, kao i kod vozača, manji u naselju nego van naselja i autoputu.

Takođe, žene suvozači na putevima u naselju, van naselja i autoputu više upotrebljavaju pojas u odnosu na suvozače muškog pola. Metod istraživanja koji je korišten kako bi se dobio stepen upotrebe sigurnosnog pojasa jeste neposredno opažanje na terenu na uzorku od 31.730 vozila.

Auto-moto savez Republike Srpske