Novosti

Video konferencija članica EAC – i zemlje EU kubure sa tehnički neispravnim vozilima

BRISEL, BEČ, BANJA LUKA – Problem tehničke ispravnosti motornih vozila i dalje je prisutan u zemljama Evropske unije (EU), zbog čega se od Evropskog parlamenta očekuje usvajanje nove regulative koja bi trebalo da dodatno pooštri kontrolu tehničke ispravnosti prije same registracije vozila.

Ovo je u utorak (23. mart 2021.) zaključeno na video konferenciji članica međunarodne automobilističke asocijacije European Automobile Clubs (EAC) sa sjedištem u belgijskom glavnom gradu Briselu.

Ovu asocijaciju čine čine šest auto-moto i turing klubova iz Njemačke, Austrije, Slovačke i Republike Srpske (BiH) – „ACV Automobil – Club Verkehr“, „KS Kraftfahrer – Schutz“, „ARCD Auto-und Reiseclub Deutschland“, „ARBÖ Auto-, Motor- und Radfahrerbund Österreichs“, „AKSR – Autoklub Slovenskej Republiky“ i Auto-moto savez Republike Srpske (AMS RS).

           Naročitu zabrinutost po ovom pitanju izrazili su direktori i generalni sekretari auto klubova iz Njemačke, koji su naveli da je učestala pojava prepravki na motornim vozilima, kako bi se „zamazali oči“ kontrolnim institucijama i praktično tehnički neispravni prošli tehnički pregled pred registraciju.

Na video konferenciji se govorilo i o ambicioznoj strategiji Evropske komisije za održivu i pametnu strategiju mobilnosti, prema kojoj bi se u naredne četiri godine trebalo implementirati 82 inicijative iz deset oblasti transportnog sistema EU.

To je dio plana EU da do 2050. godine sva nova putnička vozila, kombiji, autobusi i kamioni imaju nultu stopu izduvnih gasova. Očekuje se da se prevoz tereta putem željeznice poveća za dva puta, a ekstra brzi transport za tri puta.

Do tada bi multi mod mreža transporta „Trans-European Transport Network TEN-T“ bila u potpunosti operativna i obezbijedila bi maksimalne brzine transporta i komunikacije.

           Po pitanju drumskog transporta, učesnici konferencije su upoznati sa informacijom da su u toku pripreme za uvođenje još striktnijih mjera s ciljem smanjenja izduvnih gasova u okviru standarda „Euro 7“.

Ove mjere proizilaze iz Direktive za promociju alternativnih goriva i infrastrukture EU, koje bi trebalo da prati ubrzana izgradnja stanica za električno napajanje vozila i punjenje vozila hidrogenom. Planom je predviđeno da vozila za prevoz tereta budu uvezana u takozvane urbane flote.

S druge strane, udruženje evropskih proizvođača automobila (ACEA) upozorava da je cilj da 30 miliona automobila sa nultom stopom izduvnih gasova do 2030. godine bude prisutno na putevima EU daleko od sadašnje realnosti i nije usklađen sa planovima izgradnje efikasne mreže napajanja automobila alternativnim gorivima.

Prema novoj studiji industrijske grupacije „Eurelectric and Ernst and Young“, elektrifikacijom javnih i privatnih prevozničkih flota smanjila bi se za pola zagađenost vazduha koju prouzokuju vozila za prevoz tereta. Drumski transport odgovoran je za skoro jednu četvrtinu ukupne emisije štetnih gasova u Evropi.

Ako bi se svake godine za deset odsto smanjila emisija štetnih gasova nastalih u drumskom transportu, Evropa ima veoma dobre šanse da ispuni ciljeve do 2030. godine, odnosno da do 2050. godine smanji emisiju štetnih gasova za 90 odsto.

Auto-moto savez Republike Srpske