Magazin

U okviru aktuelne kampanje: Kako alkohol utiče na organizam čovjeka

Auto moto savez Republike Srpske (AMS RS) provodi republičku, preventivnu kampanju „Lako je alkohol odbiti!“, koja tradicionalno počinje u decembru i traje do kraja januara mjeseca, u vrijeme brojnih praznika i prigoda. Tim povodom odgovaramo i na pitanje kako alkohol utiče na tijelo čovjeka, odnosno na psihofizičke sposobnosti koje su važne za bezbjedno učešće u saobraćaju. 

Upravo u ovo vrijeme poseže se i za kojom „čašicom više“, a mlađe osobe pribjegavaju konzumaciji alkohola još u školskoj dobi. 

 „Alkohol je često prva ovisnost s kojom se mladi sreću, nerijetko se ne zaustavljajući na njemu. U današnje vrijeme je zastupljen kod oba pola, a započinje između 14. i 17. godine, kao pokušaj uklapanja u društvo, da bi bili „veliki“, važni u društvu. U toj životnoj dobi mladi su jako nestabilni, nesigurni i podliježu uticaju drugih, a pod uticajem alkohola skloni su tučama, vandalskom i agresivnom ponašanju, kao i izazivanju saobraćajnih nezgoda“, kazao nam  je prim. dr Mladen Šukalo, specijalista porodične medicine i načelnik Centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti Doma zdravlja Banja Luka. 

Ispred AMS RS, Jelica Lubura, master inženjer saobraćaja, navela je da je cilj provođenja ove kampanje smanjenje procenta vozača koji učestvuju u saobraćaju pod uticajem alkohola, kao i drugih učesnika koji se kreću kolovozom, posebno pješaka. U toku trajanja kampanje ukazuje im se na opasnosti kojima su izloženi kada učestvuju u saobraćaju pod uticajem alkohola, kako bi se promijenila njihova znanja i stavovi o povećanju spremnosti na rizična ponašanja koja dovode do nastanka saobraćajnih nezgoda.

„Poznato je da je alkohol tradicionalno jedan od najčešćih uzroka saobraćajnih nezgoda, naročito onih sa najtežim posljedicama. On degradira sve bitne sposobnosti čovjeka za uspješno i bezbjedno upravljanje vozilom. Rizik od učešća u saobraćajnim nezgodama i rizik od smrtnog stradanja raste sa porastom koncentracije alkohola u krvi, a to dolazi do izražaja posebno kod mladih vozača koji nemaju dovoljno životnog, niti saobraćajnog iskustva. Štetna dejstva alkohola na sposobnosti za upravljanje vozilom izazivaju i male količine alkohola u organizmu čovjeka. Pod dejstvom alkohola slabi pažnja, povećava se samouvjerenost, slabi kritičnost i raste sklonost ka nepoštovanju saobraćajnih propisa i rizičnom ponašanju u saobraćaju, što dovodi do nastanka saobraćajnih nezgoda, veoma često sa poginulim licima i licima koja zadobijaju teške tjelesne povrede“, ističe Lubura.

Alkohol već sa 0,2 promila u krvi ima nepovoljan uticaj na vožnju i ponašanje vozača, povećavajući, s jedne strane, samopouzdanje i smanjujući, s druge strane, osjećaj odgovornosti. 

Kampanja „Lako je alkohol odbiti!“  realizuje se uz podršku Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske, Republičke uprave za inspekcijeks poslove i jedinica lokalne samouprave.

KAKO KOLIČINA ALKOHOLA DJELUJE NA VOZAČA   

KONCENTRACIJA ALKOHOLA U KRVI KAKO SE MANIFESTUJE 

0,00 – 0,50‰ 

 

 

Prvi stadijumlagane obuzetosti alkoholom
Nakon početne konzumacije alkohola vozač postaje pričljiv više nego  što je uobičajeno, alkohol pozitivno utieče na njegovo raspoloženje, osjeća se dobro, povećava mu se samopouzdanje i smanjuje osjećaj odgovornosti, slabi pažnja, postepeno se narušava koordinacija pokreta i preciznost u izvođenju pokreta. Kod nekih se mogu pojaviti znakovi euforije.

0,51 – 1,00‰ 

Drugi stadijum: Pripito stanje
Karakteriše ga opšta uzbuđenost, osjećaj topline, rumenilo lica, krvni pritisak je u porastu, otkucaji srca se ubrzavaju, aritmija srca je moguća. Pojavljuju se prvi znakovi alkoholne poremećenosti. Gubi se kontinuitet misli, smanjuje se samokritičnost. Javlja se osjećaj povećane sposobnosti. Raste lažna hrabrost i želja za isticanjem. Raste sklonost ignorisanju saobraćajnih  propisa. Jače se narušava koordinacija pokreta. Javljaju se problemi s percepcijom, oštrinom vida i prostornom orijentacijom. Akomodacija – adaptacija oka na promjenu intenziteta svjetlosti, produžuje se. Odluke vozača su smjelije, ponašanje slobodnije. Vozač je razdražljiv i zbog toga raste sklonost konfliktima. Nesposobnost za vožnju i rizik rastu. Sposobnosti i svijest su u velikom raskoraku, što je izuzetno opasno.

1,01 – 1,50‰ 

Treći stadijum: Jače pripito stanje
Pogoršana koncentracija za vožnju. Intelektualne funkcije vidno slabe, kao i koordinacija pokreta. Prisutna je pospanost. Snalaženje u složenim saobraćajnim situacijama postaje problem. Znatno slabi percepcija i ne mogu se iz okruženja prikupiti svi bitni vanjski podražaji. Česta je pojava nadražaja želuca i povraćanje.

1,51 – 2,50‰

Četvrti stadijum: Pijano stanje
Nesposobnost rasuđivanja. Koncentracija poremećena. Intelektualne funkcije vozača ozbiljno su narušene. Gubi se ravnoteža i javlja se vrtoglavica. Nesposobnost usklađivanja pokreta za vožnju i prostorna dezorijentisanost. Nestaje samokritičnost i samokontrola. Javlja se surovost i grubost prema drugima. Izraziti rizik za nastanak nesreće, jer se opasnost ne može realno uočiti. Moguć je i gubitak svijesti.

2,50 – 3,50‰ 

Peti stadijum: Teži oblik pijanstva
Ovaj stadijum karakteriše teturanje i posrtanje. Poteškoće s govorom. Procjena situacije vozaču je sasvim onemogućena. Teško disanje, visok krvni pritisak i puls. Pojava nesvjestice i sklapanje očiju što onemogućava vožnju. Komunikacija s takvim vozačem gotovo je nemoguća. Vidi se duplo, javljaju mu se halucinacija, ponašanje nije razumno, a tok misli mu je kao između sna i jave. Vjerovatnost nastanka nesreće gotovo je sigurna.

Više od 3,50‰

Duboko nesvjesno stanje (komatozno stanje)
Nema govora o vožnji automobila. Pokreti usporeni kao u snu. Tjelesna temperatura se snižava. Ne reaguje na vanjske podražaje. Pojava hladnoga znoja. Zjenice su proširene i ne reaguju na promjenu svjetla. Radi se zapravo o nesvjesnom stanju – komi, što može završiti smrću.

4,00‰ 

Donja je granica smrtonosne koncentracije alkohola u krvi 

 

 

Auto-moto savez Republike Srpske